כניסת משתמשים

סגור x

יום העצמאות תשע"ח‎

שירות לאומי ב 70 שנות מורשת

בנות השירות הלאומי במועצה לשימור אתרים, המשרתות דרך האגודה להתנדבות, ידריכו ביום העצמאות ה – 70 למדינת ישראל, עשרות אלפי ישראלים ותיירים שירצו להכיר את המדינה שלנו ואת ההיסטוריה שלה ממש מקרוב.

אלישבע קולר, המשרתת במוזיאון הרעות בגליל, מספרת על המקום והחשיבות שלו: "מוזיאון הרעות נמצא ליד מצודת נבי יושע. פה מתחיל הסיפור של מלחמת השחרור בגליל. יומיים אחרי ההכרזה של בן גוריון על הקמת המדינה, הצליחו לוחמי הפלמ"ח לכבוש את המצודה ובכך בעצם לפתוח את השער לגליל".

אלישבע: "בכל השנה התחושה היא של שליחות ומשמעות, אבל במיוחד הרגשתי כמה המקום משמעותי דווקא עבור משפחות הנופלים שהגיעו לטקס הזיכרון השנתי. אנחנו כל הזמן מדברים על הנחלת המורשת לדורות הבאים, אבל יש גם חשיבות של הזיכרון לדורות הקודמים ולמשפחותיהם, אלה שהיו פה ולחמו ונפלו על מנת שאנחנו נוכל לחיות."

אלישבע: "במסגרת אירועי יום העצמאות, אנחנו מדריכות אזרחים ותיירים שמגיעים לשמוע על המקום ועל ההיסטוריה שלו. את הילדים אנחנו מחפשים ללוחמי פלמ"ח ועורכים להם "אימונים" שכוללים פעילות ספורטיבית ברוח הפלמ"ח כמו קפיצות, זחילות והעברת הודעות, כדי שיחוו את המקום. הפעילות שלנו פה חשובה למורשת של עם ישראל בארצו וכשעושים את זה מתוך פעילות חווייתית, אז החוויה היא חיובית והזיכרון נשאר".

נופר לוין, המשרתת במוזיאון ההפעלה בעתלית: "סיפור ההעפלה הוא נקודת מפנה חשובה בהיסטוריה היהודית המוכיחה את כמיהת העם לארצו, גם אם בעלייה בלתי חוקית. זהו סיפור של ערכים, בחירה בחיים, ערבות הדדית, תקווה, ציונות ולקיחת אחריות, והכי חשוב: הסיפור הזה תרם ליישוב היהודי בארץ עם קום המדינה, ולהתבוססות של העם היהודי בארצו."

נופר: "כשאני מדריכה בתי ספר ובני נוער אני מרגישה שאני תורמת להם ערכים ונותנת להם נקודת מבט חדשה על נושא ההעפלה. מרגש במיוחד לזכות שמעפילים מצטרפים לסיורים במחנה ולשמוע את סיפורם ממקור ראשון. ביום העצמאות מתקיימים באתר סיורים באונייה המדמה אוניות מעפילים."

מוראל יפרח, המשרתת בירושלים מספרת על הקרב בגבעת התחמושת: "זה קרב מפורסם שהתרחש במלחמת ששת הימים, כאשר המקום היה מוצב ירדני. כוחות של חטיבת הצנחנים נלחמו בתעלות ומחוץ להן, ממש פנים אל פנים מול הירדנים, לאורך כל הלילה שבין ה 5ל 6 ביוני. בעיניי חשוב לזכור ולהנציח את הקרב הזה, זה היה "קרב של טוראים" כלומר חיילים פשוטים שגילו אומץ לב, ערבות הדדית ואחריות ואכפתיות כלפי האחר. מעבר לקרב עצמו, המשמעות היא שכל אחד יכול!"

מוראל: "כשאני מדריכה על גבעת התחמושת, כל מודרך מתחבר לזה ממקום אחר. ילד בכיתה ט' מתייחס בצורה שונה לחייל בסדיר, ואדם מבוגר יתייחס לזה ממקום אחר כמובן. תפקידי כמדריכה הוא לייצר חוויה רגשית שתשאיר חותם גם לאחר הביקור. זה קורה באמצעות סיפורים אישיים או סרטונים המחברים את הדור הצעיר יותר. ביום העצמאות תתקיים "תערוכת אמצעים של חטיבת הצנחנים״. בנוסף הסיור בחג כולל הדרכה באתר ומיצג אור קולי ללא תשלום."

רבקה קרשטיין, המשרתת ביד מרדכי בדרום:  "במלחמת השחרור היו ביד מרדכי 100 חברי קיבוץ חקלאים מול 2000 לוחמי צבא מצריים משוריינים. למרות הסיכויים הקלושים לשרוד, מצליחים החברים לבלום את המצרים, ולתת זמן לישראל להצטייד ולפוצץ את גשר עד הלום".

רבקה: "הכי חשוב לי זה לחבר את האנשים לסיפור העצמאות של מדינת ישראל. יום העצמאות זה לא רק מנגל וריקודים, זה גם הסיפור של האנשים שנלחמו והקריבו את עצמם למען המדינה. כשאנשים מגיעים לפה הם יכולים לחוות את החוויה, לראות ולהבין כמה קרובה עזה, ולחוש כמה קטן הקיבוץ ביחד למצרים, ואז להעריך הרבה יותר את היותם חיים פה בארץ."